
U novom radu, istraživači Univerziteta u Teksasu, Zdravstveni naučni centar u San Antoniju (UT Health San Antonio) izveštavaju o transmiterima u mozgu koji mogu objasniti zašto pijanci imaju poteškoća u obraćanju pažnje dok su pod uticajem alkohola.
„Kada želimo da se fokusiramo na nešto ili kada ustanemo sa stolice i postanemo aktivni, moždano stablo oslobađa hemikaliju nazvanu noradrenalin. Akutno izlaganje alkoholu inhibira ovaj signal u mozgu “, rekao je stariji autor Martin Paukert, doktor medicine, docent za ćelijsku i integrativnu fiziologiju u UT Health San Antonio.
Kada je za neki zadatak potrebna pažnja, noradrenalin se izlučuje u moždanoj strukturi koja se naziva locus coeruleus. Naučnici ranije nisu dobro razumeli šta se dalje dešava, ali dr Paukert i tim su pokazali da se noradrenalin vezuje za receptore na ćelijama zvanim Bergmann glia. To dovodi do porasta kalcijuma u ovim ćelijama.
Bergmannove glije su astrociti u malom mozgu, regionu blizu moždanog stabla. „Prema našem saznanju, ovaj rad je prvi opis da se noradrenalin kod sisara direktno vezuje za receptore na Bergmannovoj gliji i aktivira ih povišenjem kalcijuma“, rekao je dr Paukert.
Osobe pod uticajem alkohola su van ravnoteže kada hodaju. Istraživači su očekivali da će to objasniti i inhibicija porasta kalcijuma u Bergmanovoj gliji. Nije. „Povišenje kalcijuma u Bergmann gliji nije presudno za motoričku koordinaciju, što je pomalo iznenađujuće jer je mali mozak klasično poznat po svojoj ulozi u kontroli motora“, rekao je dr Paukert.
„Međutim, naša otkrića su u skladu sa trenutnim sugestijama da mali mozak takođe igra kritičnu ulogu u nemotoričkim funkcijama i da astrociti ne utiču samo osnovno funkcionisanje mozga, već mogu aktivno učestvovati u kognitivnim funkcijama.“
„Lepota studija koje su objavili Paukert i koautori je u tome što su sprovedene u realnom vremenu na životinjama koristeći najsavremenije tehnologije“, rekao je dr Bhat. „Nalazi će otvoriti nove puteve definisanja moždanih puteva koji na kraju određuju stanje budnosti i kako transmiteri, koji ometaju te puteve, u suštini prigušuju ovaj sistem budnosti mozga.“